Łemkowie

Łemkowska społeczność współorganizuje i uczestniczy w różnych imprezach i spotkaniach mających na celu kultywowanie ich tradycji. 
Ikoniczną już postacią stała się Daria Boiwka, która wciąż stanowi swoistą „markę” w tworzeniu biżuterii łemkowskiej (krywulki, hardany), również zaraziła tą umiejętnością swoją wnuczkę, która również świetnie sobie radzi w tworzeniu i opracowywaniu nowych wzorów z koralików. Kolejną osobą, która kultywuje dawne tradycje ornamentów, a również mieszka w Komańczy, jest Teresa Wasylów. Ona także zajmuje się haftem krzyżykowym i tworzeniem krywulek.
Od Rusal do Jana.
Od 1992 roku na przełomie czerwca i lipca organizowane jest na terenie muzeum Muzealne Święto Łemkowskiej Tradycji na Pograniczu Kultur „Od Rusal do Jana” (od Zielonych Świątek do św. Jana). Święta odbywają się cyklicznie. Od 1997 roku „Muzealne Święta”’ są poprzedzane międzynarodowymi plenerami rzeźbiarskimi i malarskimi. Impreza ma na celu zaprezentowanie dorobku kultury regionu łemkowskiego i dostarczyć wielu wrażeń i wzruszeń. Jest także miejscem spotkań nie tylko ludzi, ale i kultur (cygańska, żydowska, łemkowska).
Kermesz w Olchowcu
Od 30 lat z okazji odpustu na wiosennego Mikołaja (22 maja), odbywa się Kermesz w Olchowcu. Święto rozpoczyna się sobotnią weczirnią w cerkwi i występami zespołów folklorystycznych. W niedzielę przed południem odprawiana jest uroczysta liturgia w obrządku greckokatolickim. Potem następuje oficjalne otwarcie Kermeszu oraz koncerty licznych zespołów folkowych i folklorystycznych. Podczas trwania imprezy odbywają się wystawy, spotkania oraz jarmark rzemiosła karpackiego.
Radoszyckie Źródełko.
Na skraju wsi, w kierunku granicznej przełęczy, nad brzegiem potoku stoi kapliczka pw. Ofiarowania Matki Bożej w Świątyni, wzniesiona na miejscu pierwotnej, powstałej w roku 1878 lub 1892. W niewielkiej odległości od niej bije cudowne źródełko. Przy owej kapliczce, w czerwcu odbywają się cykliczne odpusty. Organizatorem jest Rada Parafialna i sołectwo Radoszyc. Do niedawna po części duchowej odbywała się impreza ludyczna, podczas których można było poznać miejscową kulturę, skosztować regionalnych specjałów kulinarnych, a także posłuchać łemkowskiej muzyki.
„Święto Kultury Nad Osławą”.
Festiwal folklorystyczny„ Święto Kultury Nad Osławą", od 1991 roku organizowany jest przez Związek Ukraińców w Polsce Koło w Mokrem oraz Zespół Pieśni i Tańca "Osławiany". Jest to cykliczna impreza odbywająca się każdego roku i trwającą dwa dni. Łączy w sobie chęć ocalenia i przekazania następnym pokoleniom należącym do mniejszości ukraińskiej 
w Polsce wartości płynących z pielęgnowania rodzimej tradycji, języka i kultury. Miejsce realizacji tego zadania jest specyficzne z kilku powodów. Mokre jest jedną z wsi 
w większości zamieszkiwaną przez ludność pochodzenia ukraińskiego. Stąd też nasze działania są skierowane przede wszystkim do osób, które bezpośrednio związane są z celem organizowanego przez nas przedsięwzięcia, a mianowicie z ochroną przed zapomnieniem 
i kultywowaniem rodzimych tradycji. Jednakże specyfika regionu, z jego wielokulturowością, rozmaitością konfesji, bogactwem zabytków i przeplatających się wzajemnie kultur trzech narodów: Polaków, Ukraińców i Słowaków sprawia, iż „Święto Kultury Nad Osławą" jest skierowane do szerszego grona społeczności, darzącej się wzajemnym szacunkiem, szukającej porozumienia, dialogu i chcącej rozwijać się poprzez poznawanie kultury swych najbliższych sąsiadów.
Małanka.
„Osławiany” wraz z miejscowym Kołem ZUwP organizuje również w Mokrem zabawę noworoczną - "Małankę", która zgodnie z ukraińską tradycją jest przywitaniem Nowego Roku. Według kalendarza juliańskiego Nowy Rok wyznacza się datą 14 stycznia. Tak, więc w wieczór poprzedzający tę datę bawimy się przy wtórze wspaniałej muzyki, przeplatanej kolędami i noworocznymi życzeniami.

Co zobaczyć?


Produkty


skorzystaj z naszej trasy Śladami Łemków, "Pośród Karpackich Watr"

Szlakiem Łemkowskich Cerkwii i nie tylko...

Dowiedz się więcej
Śladami Łemków,

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info