Pogórzanie
Dodatkowe okna w chałupie tkackiej, Korczyna, 1962, fot. F. Kotula (archiwum MER AF 5686).

Na Pogórzu Wschodnim budowano drewniane zagrody dwubudynkowe kryte strzechą, które składały się z dwutraktowej chałupy z izbą i izdebką po jednej stronie sieni, a po drugiej stronie stajnią i komorą oraz stodoły. W okolicach Krosna występowały także zagrody jednobudynkowe. Jeszcze w II połowie XIX wieku powszechne były chałupy kurne, które w niektórych miejscach utrzymywały się nawet do połowy XX wieku. Podstawowym materiałem budowlanym było drewno. Powszechnie używano jodłowych bali – okrągłych lub przepołowionych. Na narożach bale wiązano wyłącznie na węgieł – dominowało na tym terenie zacięcie węgłów na obłap. Na budynkach mieszkalno-gospodarczych dachy było czterospadowe i kryte słomą. Dachy dwuspadowe kładziono na stodołach. Zręby chałup bielono wapnem, a w okolicach Krosna budynki mieszkalne zapuszczano ropą na kolor brązowy lub czarny, węgły i zręby bieląc.

W Korczynie, która była ważnym ośrodkiem tkackim, oraz sąsiednich wsiach Komborni, Woli Komborskiej i Odrzykoniu istniała współzależność między zawodowym traktowania tkactwa a wyglądem chałupy. Najważniejszą różnicą w wyglądzie zewnętrznym chałupy tkackiej z Korczyny była zwiększona ilość okien oraz przeznaczenie drugiej izby (zwanej warsztatem) na warsztat tkacki – mieściły się tam nieraz 2 albo 3 warsztaty. Większa ilość okien zapewniała więcej światła dziennego w warsztacie. Z tego powodu chałupy tkackie stawiano przeważnie frontem na południe.

U Pogórzan Zachodnich dominowała zagroda dwubudynkowa składająca się z półtoratraktowej chałupy i stodoły. Chałupa składała się z jednej lub dwóch izb w amfiladzie oddzielonych od komory i stajni sienią. Bydło było trzymane w tzw. piekarni czyli izbie z kurnym piecem. W 2 poł. XIX wieku gdy zaczęto stawiać w domach kominy, bydło przenoszono do wybudowanych osobno stajni. Bryła budynku była wydłużona, dach stosunkowo niski.

Największe przemiany w tradycyjnym wiejskim budownictwie zaczęły następować w połowie XX wieku. Zaczęto stawiać domy murowane i drewniane nawiązujące do dawnego budownictwa podmiejskiego. Do starych domów dobudowywano ganki (zwane amerykankami), zmieniano pokrycia dachów na materiały ogniotrwałe. Na większą skalę zmiany urbanistyczne zaczęły się w latach 70. XX wieku i trwają do dziś.

Na Pogórzu występują liczne zabytkowe kościoły drewniane, zaliczane do najstarszych i najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Polsce.

 

Literatura dotycząca architektury, budownictwa i wystroju wnętrz:

Blin-Olbert D., Urządzenie mieszkań w Brzozowie i we wsiach podbrzozowskich, w:  

J. F. Adamski (red.), Brzozów. Zarys monograficzny, Brzozów: Muzeum Regionalne PTTK im. A. Fastnachta 1990, s.193–214.

Czajkowski J., Chałupa tkacka z okolic Krosna, „Polska Sztuka Ludowa” t. 18 z. 2: 1964, s. 79–86.

Czajkowski J., Budownictwo ludowe w Brzozowskiem między Wisłokiem a Sanem, w:

J. F. Adamski (red.), Brzozów. Zarys monograficzny, Brzozów: Muzeum Regionalne PTTK im. A. Fastnachta 1990, s. 159 –192.

Ginalski    J.    (red.),    Muzeum    Budownictwa    Ludowego    w    Sanoku.    Park    Etnograficzny.

Przewodnik, Sanok: Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku 2017.

Sarna W., Opis powiatu krośnieńskiego pod względem geograficzno-historycznym, Przemyśl:

Nakładem autora i prenumeratorów. Z Drukarni Józefa Stafyiego 1898.

Sarna W., Opis powiatu jasielskiego, Jasło: Nakładem autora. Czcionkami drukarni Stanisława Kuźniarskiego 1908.

Szlak Architektury Drewnianej. Podkarpackie, Rzeszów: Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna 2013.
 

Tekst pochodzi z opracowania „INWENTARYZACJA ZASOBÓW KULTUROWYCH POGRANICZA – PROJEKT ETNOCARPATHIA” zrealizowanego przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej na rzecz Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Autor: Pani Magdalena Fołta.

 

Co zobaczyć?


Produkty


Społeczność

skorzystaj z naszej trasy Śladami Pogórzan, "U Karpackich Bram"

Etnoprzemysł, czyli ludowi twórcy, budowniczowie miast i herosi przemysłu.

Dowiedz się więcej
Śladami Pogórzan,

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info