Bojkowie

1. Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
ul. Aleksandra Rybickiego 3, 38-500 Sanok,
siedziba dyrekcji: Traugutta 3 38-500 Sanok
tel. 13 463 09 04
Muzeum Budownictwa Ludowego (MBL) zajmuje się przechowywaniem oraz archiwizacją reliktów kultury materialnej i duchowej. Instytucja udostępnia do zwiedzania eksponaty dotyczące kultury Bojkowszczyzny. W poczet działalności skansenu wchodzi organizacja konferencji dotyczących m.in. kultury dawnej Bojkowszczyzny, a także imprez i festynów mających na celu przybliżanie m.in folkloru ziem niegdyś zamieszkiwanych prze Rusinów (obecnie działalność tego rodzaju jest wstrzymana ze względu na sytuację epidemiologiczną). MBL prowadzi również działalność wydawniczą i edudukacyjną (warsztaty, kursy przewodnickie).

2. Muzeum Historyczne w Sanoku
Zamkowa 2, 38-500 Sanok
tel. 13 463 06 09
Muzeum Historyczne w Sanoku zajmuje się przechowywaniem oraz archiwizacją reliktów kultury materialnej i duchowej m.in. dawnej Bojkowszczyzny. W ramach dwukondygnacyjnej wystawy „Sztuka cerkiewna XII XX w” prezentuje ikony z terenu Bieszczadów ocalone od dewastacji w latach powojennych. Muzeum archiwizuje i konserwuje ikony, paramenty liturgiczne związane również z Bojkowszczyzną.

3.    Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków w Myczkowie

Myczków 46

38-610 Polańczyk tel. 13 463 15 69

Muzeum Bojków w Myczkowie zajmuje się przechowywaniem i prezentacją eksponatów pochodzących terenów Bieszczad, dawnej Bojkowszczyzny. Ekspozycja, kierowana w głównej mierze do turystów nawiązuje do wszystkich sfer życia mieszkańców dawnej wsi. W zbiorach znajduje się znaczna ilość, bardzo interesujących bojkowskich strojów ludowych. Ponadto muzeum prowadzi działalność warsztatową. Organizuje sześć bloków tematycznych w ramach których odbywa się lekcja, oraz praktyczny warsztat76.

4. Muzeum Zamek w Łańcucie

Muzeum Zamek w Łańcucie zajmuje się przechowywaniem, oraz archiwizacją reliktów kultury materialnej i duchowej m.in. dawnej Bojkowszczyzny. W ramach wystawy prezentuje ikony z terenu Bieszczadów ocalone od dewastacji w latach powojennych. Muzeum archiwizuje i konserwuje ikony, paramenty liturgiczne związane również z Bojkowszczyzną. W swoich zbiorach posiada niemal kompletne wyposażenia cerkiewne z miejscowości Równia, oraz pełny ikonostas ze Żołobka.
 

5.    Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej (ULRA)

Wola Sękowa 37, 38    – 505 Bukowsko,

tel. 662 487 667

ULRA prowadzi działalność edukacyjną w sferze przybliżania praktyk rzemieślniczych m.in. terenów karpackich. Zajęcia prowadzone są m.in. w zakresie haftu karpackiego, biżuterii karpackiej (krywulki), rzeźby w drewnie, wikliniarstwa, ceramiki. Sfera warsztatowa prowadzona jest w połączeniu z przygotowaniem merytorycznym kursantów. W ramach zajęć nawiązuje się do historii rzemiosła. Zajęcia prowadzone są m.in. przez etnografów. Nauka odbywa się komercyjnie.


6.    Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Zatwarnica – Ekomuzeum Chata Bojkowska

Małgorzata Natanek tel. +48 691 610 918

Stowarzyszenie prowadzi działalność edukacyjną poprzez nieodpłatne udostępnienie do zwiedzania zrekonstruowanej Chyży Bojkowskiej, w której znajduje się ekspozycja sprzętów codziennego użytku z rejonu Bojkowszczyzny. Ekomuzuem obejmuje swoim zasięgiem także sąsiednie wsie Sękowiec oraz praktycznie niezamieszkałe już miejscowości Hulskie i Krywe. Pokaźny zbiór jest efektem wieloletniej działalności kolekcjonerskiej Piotra Natanka.

7. Grupa Inicjatywna Wsi Polana
Izba Historyczna „Polańskie Zbiory Historyczne”
Polana 33, 38-710 Czarna
tel:134619333

Izba powstała z inicjatywy Marii Faran, wiekowej aktywistki i rdzennej mieszkanki miejscowości. Pani Faran zajmuje się archiwizowaniem historii wsi. Posiada pokaźny zbiór dokumentów i fotografii pochodzących z Polany, która przed wojną była przykładem miejscowości z przewagą etnicznego żywiołu polskiego. W Izbie Historycznej znajduje się wystawa przedmiotów codziennego użytku dawnej wsi, jak również kilka przykładów strojów przedwojennych (również rusińskich). „Polańskie Zbiory Historyczne” są niezwykle autentyczną i intuicyjną próbą przedstawienia przeszłości o których chętnie opowiada sam świadek historii.


8.    Muzeum Historii Bieszczad w Czarnej Górnej

Czarna Górna 6, 38-710 Czarna

Muzeum w Czarnej Górnej jest prywatnym zbiorem przedmiotów znalezionych na terenie Bieszczad. Przedmioty są tu przyczynkiem do opowiadania o przeszłości miejsca i jego dawnych mieszkańcach. Znajdują się tu przedmioty codziennego użytku, elementy wyposażenia cerkiewnego, pokaźny zbiór przedmiotów kowalskich, rekwizyty wojenne.


9.    Towarzystwo Karpackie

ul Śmiała 47/2, 01-526 Warszawa

Towarzystwo Karpackie jest organizacja dokumentującą przeszłość i propagującą ochronę zabytków, wspierającą folklor i poczynania kultywujące karpackie tradycje artystyczne. Członkowie TK rejestrują stan środowiska przyrodniczego i zachodzące w nim zmiany, wspomagają działalność naukową, popularno-naukową, publicystyczną i literacką krzewiącą wiedzę o Karpatach. Wspomaga organizowanie i popularyzowanie muzeów, skansenów, izb regionalnych, festiwali folklorystycznych, a także rezerwatów przyrodniczych i parków narodowych. Towarzystwo Karpackie sprawuje pieczę nad budynkiem cerkwi w Łopience, jest inicjatorem wielu wydarzeń o charakterze naukowym, religijnym.
 

10. Związek Ukraińców w Polsce, Oddział w Sanoku.

Angażują się w rekonstruowanie bojkowskiej kultury poprzez rękodzieło (haft), muzykę (grupy śpiewające), czy organizację wydarzeń (Bojkowska Watra, były podejmowane próby rekonstruowania bojkowskiego wesela przez przedstawicielkę mniejszości ukraińskiej w Sanoku Panią Mariannę Jarę.

11. Stowarzyszenie Rozwoju Wetliny i Okolic (wydaje czasopismo „Bieszczady Odnalezione).

12. Fundacja Bieszczadzka (Ekomuzea – „Trzy Kultury” w Lutowiskach”, „W krainie Bojków” w Zatwarnicy, W ogniu paleniska bieszczadzkiej kuźni” w Baligrodzie).

13. Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej.

14. Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział Bieszczadzki.

15. Stowarzyszenie Magurycz,

(do 2007 r. Nieformalna Grupa Kamieniarzy „Magurycz”),  - działalność to ratowanie, inwentaryzacja i dokumentacja sztuki sepulkralnej, krzyży i kapliczek przydrożnych oraz wszelkich obiektów sztuki cerkiewnej pozostających bez opieki (chrzcielnic, krzyży ze zwieńczeń nie istniejących cerkwi, kostnic, kaplic, archiwaliów) na terenach zamieszkiwanych pierwotnie głównie przez Bojków i Łemków.

Co zobaczyć?


Produkty


Społeczność

skorzystaj z naszej trasy Śladami Bojków, "Dawni Bieszczadzcy Górale".

Etno-wehikuł – śladami dawnej Bojkowszczyzny.

Dowiedz się więcej
Śladami Bojków,

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info