Zamagurie

Zamagurzanie -  społeczność górników i rzemieślników

Gospodarka rolna na Zamagurzu była słabo rozwinięta. Mieszkańcy wsi góralskich i ruskich utrzymywali się głównie z hodowli owiec i bydła,  bowiem w trudno dostępnej, górzystej części Zamagurza panowały surowe warunki klimatyczne, a gleby były mało urodzajne. Na tym ubogim rolniczo terenie udawało się wyhodować niewielką ilość zbóż. Sytuację tę zmieniło pojawienie się upraw ziemniaków w XVIII wieku, wtedy region ten stał się jednym z najważniejszych słowackich ziemniaczanych obszarów rolniczych. W XIX wieku na znaczeniu zyskała uprawa lnu i konopi. Dzięki temu na Spiszu, podobnie jak na Orawie i Liptowie, zapoczątkowano wytwórstwo płócien lnianych, którymi handlowano nawet poza granicami kraju. Z czasem rzemieślnicza produkcja płótna dała podwaliny przemysłowi tekstylnemu. W 1860 r. w Kieżmarku powstała mechaniczna przędzalnia lnu i tkalnia, która była pierwszą tego typu przemysłową fabryką nie tylko na Słowacji, ale również na terenie całego Królestwa Węgierskiego.

Górnictwo i zaawansowana produkcja rzemieślnicza zrównoważyły biedę spiskiego rolnictwa. W słowackich Rudawach, bogatych w miedź i żelazo, przemysł górniczy miały duże znaczenie już w XIV i XV wieku. W XIX wieku miedź wydobywano głównie w Gelnicach, Mníšku nad Hnilcom, Nálepkovie, Poráču, Slovinkach, Smolníku, Spiskiej Nowej Wsi i Švedlár. Kopalnie rudy żelaza znajdowały się w Kluknavie, Krompachach i Spiskim Štvrtku. Ze względu na rozwinięte wydobycie rud na Zamagurzu prym wiodło rzemiosło metalurgiczne, a w Spiskiej Nowej Wsi produkcja naczyń z miedzi i ludwisarstwo (rzemiosło polegające na wyrobie odlewów z brązu).

Do najbardziej rozpowszechnionych fachów na Zamagurzu należały: garbarstwo, kamieniarstwo, stolarstwo, złotnictwo, kapelusznictwo i sukiennictwo. Największymi ośrodkami rzemieślniczymi i handlowymi były Kieżmark, Spiska Sobota i Lewocza. Na terenach leśnych północnego Zamagurza wytwarzano głównie produkty z drewna i wikliny. Podoliniec i Hniezdne były ośrodkami produkcji mebli ludowych. Na tych terenach wysoki poziom osiągnęła również produkcja zdobionych naczyń oraz narzędzi pasterskich. Innym ważnym rzemiosłem w regionie  było i nadal jest wikliniarstwo, zwłaszcza w Lackovej. Wyroby wikliniarskie z tej wsi sprzedawane były na rynkach całej wschodniej Słowacji i południowej Polski.

W Lewoczy i Białej Spiskiej popularnym zajęciem było furmaństwo. W biednych wsiach  (głównie ruskich) - w Kamience, Wielkim Lipniku, Litmanovej, Hraničným, Sulínie, Jarabinie i Stráňanach – wykonywano druty metodą chałupniczą. Spiscy druciarze wędrowali między innymi po rejonach Małopolski praktykując swoje rzemiosło aż do lat 50 XX wieku.

Na gospodarkę i kulturę Zamagurza wpływ miał również zakon cystersów, których opactwo zostało tu założone w 1223 roku. Zajmowali się rolnictwem, rybołówstwem, pszczelarstwem, a także wydobyciem rudy.

 

 

Co zobaczyć?


Gdzie spać?


Co zjeść?


Produkty


Społeczność

skorzystaj z naszej trasy Zamagurie, "Górale pod Pieninami"

Etnoprzyroda góralskiego świata.

Dowiedz się więcej
Zamagurie,

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info