Horný Zemplín
Poczuj nas

Zapach wioski zawsze był bardzo specyficzny. Przenikliwy, odurzający, słodki, intensywny, zwierzęcy, ciężki, nieprzyjemny, przyjemny… i takim pozostaje nawet w XXI wieku. Potwierdzili to również francuscy senatorowie na początku 2021 roku, kiedy uchwalili nową ustawę zapobiegającą procesom sądowym przeciwko mieszkańcom wsi i chroniącą odgłosy i zapachy francuskiej wsi . Również na Słowacji często pojawiał się problem, gdy nowoprzybyli mieszkańcy wsi lub mieszkańcy pobliskich miejscowości narzekali na zapachy i odgłosy wsi. Chodzi tylko o postawę i pogląd na sprawę, a w przesadnym sensie można posłużyć się cytatem: „Inaczej pachnie siano koniom, inaczej zakochanym” (Stanisław Jerzy Lec). Wieś może inaczej pachnieć mieszczuchom, a inaczej wieśniakom.

Do wioski oprócz architektury, śpiewu cykad, odgłosów wyrębu drzew, maszyn rolniczych i innych dźwięków, po prostu należy osobliwy zapach. Sama ziemia pachnie kwitnącymi łąkami lub skoszoną trawą, która niejednokrotnie nosi ślad zapachu naturalnie pasących się zwierząt domowych. Podobnie ruchliwe targi i jarmarki były miejscem o szerokiej gamie różnorodnych zapachów. Również zapach człowieka zawsze był specyficzny i dotyczył nie tylko zwykłej higieny, ale także zawodu. Zarejestrowany jest również w piosenkach Zemplina. "Pachniesz jak czereśnia ..." to jeden z refrenów piosenki. Pachnuc w dialekcie zemplinskim oznacza voňať (pachnieć). Paradoksalnie, słowo pachnuc w dialekcie jest obecnie (w języku słowackim) uważane zazwyczaj za obraźliwe i wskazuje na nieprzyjemny zapach.

Zapach potraw, wędzenia i rodzinnego ognia, zapach suszonych grzybów, zapach kościoła i modlitewnika, zapachy ziemi rolniczej lub zwierząt hodowlanych oraz różne inne rodzaje zapachów są teraz postrzegane jako dziedzictwo zmysłów, a wiele z nich jest z nami od wieków.

Hodowla zwierząt domowych i hodowlanych.
Ludność Górnego Zemplina utrzymywała się z okresowej pracy sezonowej w bardziej urodzajnym Dolnym Zemplinie. Górny Zemplin miał przeważnie charakter górski, co wiązało się głównie z produkcją drewna w tutejszych lasach. Naturalnie jednak oprócz samej wycinki drewna rozwinęła się tu także hodowla koni i bydła . Konie pomagały w pozyskiwaniu i usuwaniu drewna, a siłę uciągu zwierząt wykorzystywano także w uprawie roli. Rolnicy wypasali bydło, konie, świnie, kozy i owce.

Aromatyczne zioła i owoce leśne.
Zbieranie dziko rosnący owoców leśnych i ziół w życiu ludzi w przeszłości było bardzo ważne. Było to głównie zadanie kobiet i dzieci, ale niekiedy także mężczyzn, którzy byli związani z pracą w przyrodzie . Należeli do nich pasterze, drwale i górnicy, którzy z powodu pracy większość czasu spędzali w lesie. Zbieranie roślin było również praktykowane wczesnym wieczorem, kiedy rośliny miały magiczne moce. „Chodziło o tzw. magie ochronną, co było fachowym określeniem zakazów i praktyk mających na celu ochronę przed siłami zła, chorobami, żywiołami przyrody i innymi klęskami .” 

W poniedziałek wielkanocny zwyczajowo polewano dziewczyny wodą, co wiązało się z ideą oczyszczenia i piękna. Stopniowo dodawano do wody też wodę kolońską, która przyniosła nowy zapach do starego zwyczaju. Pierwsza woda kolońska powstała w XVIII wieku i zawierała ciekawe odcienie zapachów na czele z cytrusami, kwiatami i ziołami .
Aromatyczne kwiaty były noszone przez kobiety i dziewczęta jako dodatek do świątecznych strojów do kościoła i na zabawy. Chodziło o mały bukiecik kwiatów, który nazwano voňačka. 

Tekst pochodzi z opracowania "Projekt Etnocarpathia Inwentaryzacja źródeł 3 obszarów etnograficznych po stronie słowackiej /Szarysz, Zemplin, Zamagurze/" zrealizowanego praca zbiorowa na rzecz Mestský dom kultúry, prísp. org.

Autor: Pan Vladimír Michalko.

 

Co zobaczyć?


Gdzie spać?


Co zjeść?


Produkty


Społeczność

skorzystaj z naszej trasy Horny Zemplin, "Patchworkowi Górale"

Etnomozaika pod dachem natury.

Dowiedz się więcej
Horny Zemplin,

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info