Dolinianie
Rozeta karpacka wraz z krzyżem i półksiężycem na belce tragarzowej chałupy z Sanoka Dąbrówki z roku 1681. foto. M.Krowiak

Ze względu na to, że teren Dolinian jest najsłabiej przebadanym w stosunku do pozostałych grup etnograficznych istnieje ogromny problem we wskazaniu symboli. Wyróżniającym zjawiskiem może być Szlak Ikon Doliną Sanu oraz ekspozycja zabudowy doliniańskiej na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Symbolami Dolinian są:

  • Rozeta – wyryta na belce tragarzowej w izbie to forma oznaczania belek, która miała magiczne właściwości spotykana była u Bojków i Łemków i nazywana była „rozetą karpacką”. Często w otoczeniu rozety był symbol krzyża i półksiężyca. Bardzo dobrze zachowane zostały one w budynkach doliniańskich prezentowanych na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
  • Pisanki wytwarzane są przez jedną twórczynię Teresę Podolak i nawiązujące do dawnych tradycji 

a także

  • symbole związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia,
  • symbolika ceremonii żniwnej,
  • symbolika tradycyjnego stroju doliniańskiego zrekonstruowanego przez LGD Dolina Sanu.

 

Co zobaczyć?


Produkty


Społeczność

skorzystaj z naszej trasy Śladami Dolinian, "Dwa Brzegi Sanu"

Jedzmy po bożemu, czyli módl się, jedz i doświadczaj.

Dowiedz się więcej
Śladami Dolinian,

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info