Bojkowie

Tam gdzie wiara mieszała się ze światem nadprzyrodzonym

Bojkowie zasiedlając teren Bieszczadów byli wyznawcami obrządku wschodniego i podlegali pod jurysdykcję prawosławnej eparchii przemyskiej. Po podpisaniu aktu unii brzeskiej w 1596 roku nastąpiło podporządkowanie części administracji Cerkwi Prawosławnej Kościołowi Rzymskokatolickiemu na terenie Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Niemniej jednak ostatecznie ustalenia unii brzeskiej przyjęto dopiero w 1691 roku, wtedy też ostatecznie powstał Kościół greckokatolicki (unicka). Od tego czasu, umownie można mówić o tym, że Bojkowie byli chrześcijanami wyznania greckokatolickiego.

Bojkowie, pomimo przynależności do kościoła i swojej religijności wierzyli (tak jak ich przodkowie) w świat nadprzyrodzony: czarownice, upiory, duchy, chowańce i inne demony. W oczach Bojków złe moce mogły czaić się wszędzie. Czarownica mogła zamienić się w ropuchę i pozbawić krowę mleka albo sprowadzić na człowieka chorobę. Samobójca mógł przeistoczyć się w upiora i nękać żyjących. Świat nadprzyrodzony przenikał do życia codziennego, a religijność mieszała się z zabobonami. Bojkowie starali się ochronić przed złem zarówno stosując magiczne obrzędy jak i przez modlitwę w cerkwi. Naprzemiennie korzystali z porad i pomocy popa, znachora, zamawiacza i chmarników chroniąc się w ten sposób przed złymi mocami.

 

 

Co zobaczyć?


Produkty


Społeczność

skorzystaj z naszej trasy Śladami Bojków, "Dawni Bieszczadzcy Górale".

Etno-wehikuł – śladami dawnej Bojkowszczyzny.

Dowiedz się więcej
Śladami Bojków,

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info