Bojkowie
wrotycz

Skojarzenia związane z tradycyjną kulturą bojkowską z pewnością wiązać się będą z zapachami chyży i jej obejścia. Będą to zatem zapachy dymu unoszącego się w bojkowskiej, kurnej chałupie (zaduch), ziół znajdujących się w sieni domu, które służyły niegdyś do leczenia i przyprawiania potraw (np. kmin, wrotycz). Wonie produktów kiszonych i wędzonych (sery). Wreszcie zapachy zwierząt gospodarskich (wełna, gnój). Wrażeniami zmysłowymi nawiązującymi do praktyk zbierackich będzie aromat świeżych ziół i grzybów, lasu bukowego. W końcu bardzo mocne skojarzenia zapachowe związane ze sferą sacrum: za pach kadzidła w cerkwi.

 

Tekst pochodzi z opracowania „INWENTARYZACJA ZASOBÓW KULTUROWYCH POGRANICZA – PROJEKT ETNOCARPATHIA” zrealizowanego przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej na rzecz Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Autor: Pani Helena Urbańczyk.

Co zobaczyć?


Produkty


Społeczność

skorzystaj z naszej trasy Śladami Bojków, "Dawni Bieszczadzcy Górale".

Etno-wehikuł – śladami dawnej Bojkowszczyzny.

Dowiedz się więcej
Śladami Bojków,

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info